Vplyv prostredia a ochrana drevených plastických objektov pred mechanickým opotrebovaním.
Ochranou drevených objektov sa zaoberáme z hľadiska straty pôvodného vzhľadu diela , vzniku možných zmien tvarovej časti kompozície i zhoršení pevnostných vlastností z hľadiska použitia v exteriéri.
Pri navrhovaní objektu z dreva je snahou vhodným konštrukčným riešením zmenšovať nebezpečenstvo znehodnotenia dreva a preto počítať z možnosťou i nutnosťou chemickej ochrany konkrétneho diela z dreva. Použitie prostriedkov na ochranu dreva musí byť v súlade so sprievodným vplyvom na bezprostredné zdravie človeka, ním obývane životné prostredie i samotné vlastnosti dreva. Štruktúra dreva ma vplyv na akosť i trvanlivosť ktoré súvisia s vlastnosťami rastu ihličnatých i listnatých drevín z hľadiska praktického rozlíšenia v možnostiach použitia pre stavebné, alebo dekoračné účely. Aj suché drevo je závisle od vlhkosti a teploty ovzdušia a časté zmeny týchto hodnôt môžu spôsobovať napučanie drevín a vznik rizika hniloby.
Znížená odolnosť dreva vo voľnej prírode skracuje jeho trvanlivosť a definuje nutnosť ošetrenia proti pôsobeniu vody, slnečnému žiareniu, chemickej korózii, hubám a hmyzu. Proti vlhkosti a priamemu slnečnému žiareniu pomáha vhodné prekrytie z dostatočnou možnosťou voľného prúdenia vzduchu vôkol dreva, napustenie ochrannými prostriedkami z dôrazom na ich odpudivosť vody.
V dôsledku zmien teploty vzduchu a vlhkosti môžu na dreve vznikať trhliny, mení sa prvotný dojem z farebnosti dreva, podmienky pre znehodnocovanie dreva mikroorganizmami. Zvýšená vlhkosť dreva vytvára podmienky pre jeho rozklad účinnosťou húb ,vznik hniloby vedúcej k všeobecnému narušeniu drevnej hmoty z hľadiska charakteru prostredia môže mať rôzny priebeh a stupeň poškodenia.
Drevo znehodnocuje aj hmyz zanechávajúci za sebou chodbičky z badateľnou stopou rozdrvených častí . V začiatočnom štádiu môže zostať nespozorovaný , môžeme tiež zaznamenať zvukové prejavy okusovania dreva.
Na povrchové vrstvy dreva nevhodne pôsobí výdatné slnečné žiarenie. Nastávajú zmeny v povrchových vrstvách dreva čím sa mení prirodzená farebnosť, materiál tmavne, hnedne až zosiveje. Rozruší sa riedšie jarné drevo letokruhov , letné hustejšie časti zostávajú dlhšie odolné .
Pri stanovení spôsobu ochrany dreva vychádzame z toho, že poznáme možnosti znehodnocovania dreva a snažíme sa im predchádzať . Úprava povrchu dreva je spôsob ochrany na zastavenie priameho pôsobenia vlhkosti, vodných pár, prachu , slnečného žiarenia proti znehodnocujúcim činiteľom, ako sú huby , hmyz a pod.
Júlia Malérová učiteľka výtvarného odboru